Kader 6.Bölüm: İnsanlık koreografisi

Reklere ilgileri bakımından farklı karakterlerde 3 kaplumbagamız olsun:
1. Kaplumbağa kırmızıyı maviye, maviyi yeşile, yeşili sarıya tercih etsin.
2. Kaplumbağa da başka bir renk kombinasyonu: yeşil, kırmızı…
3. Kaplumbağa da daha başka bir renk kombinasyonu tercih etsin.

Eğer birinci kaplumbağayı kırmızı şeritli bir yola koyarsak ve kırmızı yolun sonunda sarı ve mavi şeritli iki yol olan yol ayrımı yaparsak kaplumbagamız yol ayrımına gelince maviyi sarıya tercih edecek ve mavi yolu izleyecektir.

image

Yine aynı kaplumbağayı daha karmaşık bir yol ağına koyarsak:

image

Kaplumbağamızın seçimlerini yani renk tercihlerini bildiğimden dolayı hangi çıkıştan çıkacağını önceden bilirim. Bu örnekte 8.çıkıştan çıkar. Hatta istersem renkleri düzenlemek suretiyle kaplumbağayı arzu ettiğim çıkıştan çıkmasını sağlayabilirim. Kaplumbağa kendi hür iradesiyle renk tercihini yapsa da ben renkleri düzenleyerek kendi irademle çıkışı belirleyebiliyorum.

Şimdi 3 kaplumbağanın aynı anda bulunduğu bir yol ağı hayal edelim:

image

Burada bir şey daha bilmemiz gerekiyor. Kaplumbağalar geçtikleri yolların şerit rengini değiştiriyor. Şeritler led’lerden oluşuyor, üzerinden cisim geçince bilgisayar led’leri 2.bir renge çeviriyor. Kaplumbağalar yola koyuldukları zaman birbirlerinin yollarıyla karşılaşacaktırlar. Birbirlerinin geçtikleri yollara denk geleceklerdir. Bu bizim hangi kaplumbağanın hangi çıkıştan çıkacağını tahmin etmemizde problem oluşturmayacaktır. Eğer led’lerin hangi 2.renge dnüştüğünü bilirsem, kaplumbağaların renk tercihlerini de bildiğimden çıkışları yine tahmin edebilirim. Aslında çıkışları tahmin ederim tabiri yanlış oluyor. En başta bu şeritlerin rengini ve yol ayrımlarını ben yerleştirdiğime göre kaplumbağaların tercihlerini de bildiğim için istediğim kaplumbağanın istediğim çıkıştan çıkmasını sağlayacak şekilde düzenlerim. Yani ortada bir tahmin değil arzu ettiğim şekilde belirleme, düzenleme var.
Gelelim koreografi yapmaya. 100 kaplumbağa alsam çok büyük bir yol ağı inşa etsem renkleri titizlikle hesaplasam 2.renklerinin (gerekirse daha fazla) ne olacağını bilgisayara programlasam her kaplumbağayı da spesifik noktasına koysam ve gösteriyi başlatsam elbette önceden planladığım koreografiyi karşımda sergilenmiş olur. 100 kaplumbağa da arzuladıkları renklere gidiyor olsalar da titizlikle düzenlediğim yol, sistem sayesinde kaplumbağalar izlenmesi hoş bir koreografi sergilemiş olur.

image

Hayat boyu seçim başlığındaki çocuk-kumanda-araba benzetmesi kaplumbağa-yol ağı örneğiyle aynı mantıktadır. İnsanlar da kaplumbağalar gibi yol ayrımlarında seçim yapar ve hayat yoluna nice seçimler yapmak üzere devam eder. İnsanların tümünü birden düşünürsek kaplumbağa koreografisi ile karşılaşırız. İnsanların hayat yolları sürekli birbirleriyle kesişir. Kaplumbağanın bir yoldan geçince şerit renginin değişmesi gibi insanların kendi seçimleri bir başkasının önüne yeni şıklar gelmesine neden olur. En basitinden; bir şehre taşınmam sonucu oradaki kişiler açısından benimle irtibatlı yeni seçim kombinasyonları oluşacağı aşikardır. (Bu aşikarsa da esasında en irtibatsızmış gibi görünen kişiler bile dolaylı yollardan ilişkidedir, varlığımız tüm dünyayı etkiler)

Gelgelelim Tanrı’ya, eğer Tanrı bizim seçim potansiyellerimizi biliyorsa yani kaplumbağanın renk tercihlerini bilmek gibi bizim renk tercihlerimizi biliyorsa Tanrı’nın yarattığı şu görkemli evren ve içindekiler müthiş bir kaplumbağa koreografisidir. Tanrı bizim renk tercihlerimizi (seçim potansiyellerini) bildiği için milyarlarca insanı öyle bir karmaşık yol ağına yerleştirmiştir ki insanlık denen koreografi meydana gelmiştir!

İnsanlar kaplumbağalar gibi kendi arzuladıkları renge giderler. Seçimlerinde (renk tercihlerinde, seçim potansiyellerinde demek daha doğru) %100 özgürdür anacak yolları Tanrı inşa etmiştir. Koreografi tam olarak Tanrı’nın planladığı gibidir. Yapılan buluşlar, yaşanan aşklar, geçilen çağlar, geçen günler, doğan güneş, parlayan yıldız… Akla ne gelirse koreografinin bir parçasıdır.

Sonuç olarak Tanrı her şeyi belirlemiş oluyor. Belirlemediği tek şey renk tercihleri yani seçim potansiyelleri oluyor. Dikkat ederseniz seçim değil seçim potansiyelleri diyorum. Aradaki fark seçimin şekli barındırmasıdır ki şekil Tanrıya aittir. Örneğin: İnsanı öldürmek bir seçimdir öteyandan insanı öldürme kötülüğü varlığı renk terciği yani seçim potansiyelidir.

Kader konusunun kafa karıştırıcı olması işte bu yüzdendir: Şeklin şeklen seçimi içinde barındırmasıdır. Tanrı şekli belirleyince sanki seçimi belirlemiş gibi oluyor. Şeklen öyle olsa da aslında şeklin ötesindeki renk Tanrı’ya ait değildir.

* Kısacası kader Tanrının seçim potansiyellerini bir şekle sokması olayıdır.
* Cüzi irade seçim potansiyellerinin bize aitliğidir.
* Külli irade ise bu devasa sistemi kuruş, şekle sokuş kudretidir.

Not:

Kaplumbağa örneğindeki renkler belli eylemlere karşılık gelmiyor mesela kırmızı renk fakirlere yardım etmek anlamına gelmez. Her renk aslında benzeri bir daha gelemeyecek o ana özgü biricik renktir. Rengin simgelediği seçim seçimi yapacak kişinin o güne kadar yaşadıkları, zihin yapısı ve o an içinde bulunduğu bağlamla ilgilidir. Bu nispetle kırmızı dedigimde bir ikincisi olamayacak belli bir tonda kırmızı düşünün ya da 3 ana rengimizin değil de sonsuz ana rengin bulunduğu bir dünyada size 2 3 renk örneği vermiş olduğumu varsayın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s