Elektron neden 3 boyutlu olamaz

Çok uzun bir çubuğumuz olsun. Öyle bir uzun olsun ki tam 300.000km ! Çubuğu ileri-geri vuruşlar yaparak mesaj ilettiğimizi düşünelim. Şayet saniyede 1’den fazla vuruş yaparsak mesajımızı ışık hızından hızlı iletmiş oluruz! Hani bilgi ışıktan hızlı iletilemezdi? Elbette iletilemez, teorik olarak böyle uzunlukta bir çubuğu bu  şekilde hareket ettirmek mümkün olsa da çubuğun ileri-geri vuruşlarıyla ışık hızını geçecek şekilde bilgi iletimi yapılamaz. Çünkü tüm cisimler esnektir. Atomlar elektromanyetik kuvvetlerle bir arada bulunur. Çubukta vuruşlar yaptığımızda atomlar birbirlerini ite-çekerek dalgalanır. Bundan dolayı çubukla iletilebilecek mesajın sınırını çubuğun yapıldığı madde sınırlar. Anacak ses hızında iletim mümkün olur. O hayal ettiğimiz çubuk çok uzun bir yay gibi davranır, ileri-geri vuruşlar elektromanyetik kuvvetlerin etkisinde olan atomların oluşturacağı dalgalanmanın hızı ile sınırlanır. Vuruş yaparken bir yay atması benzeri çubuğun esnekliği sonucu sıkışma-gerilme atımı yollanmış olur. Hangi maddeden yapılmış olursa olsun ses hızı ışıktan yavaş olacağından bu yolla ışik hızından hızlı mesaj iletmek de mümkün olmaz.

Şimdi elektronun 3 boyutlu olamayacağı ile bunun ne ilgisi var? Aslında çok var. Eğer Çubuğumuzun tek, somut, yekpare yapıda olduğunu varsayalım yani tıpkı elektron gibi “tek şey” olduğunu düşünürsek bu kez ışıktan hızlı mesaj iletmek mümkün olur mu? Cevap evettir. Böyle bir çubukta çubuğun bir ucundan itmek “tek şey” olan çubuğun diğer ucunun da anında diğer ucundan hareket etmesine neden olur. Böylelikle 300.000 km olan çubukta mesaj saniyede 1’den fazla vuruş olduğu taktirde ışık hızından hızlı iletilmiş olur. Bu çubuğu 300.000 km yapmak yerine 3 km yaparak kısa tutsak onun yerine saniyedeki vuruş sayımızı arttırırsak yine ışıktan hızlı bilgi iletebilirdik. Hatta 3 cm’e, 3mm’ye, 3nm’ye… indirsek bile saniyedeki vuruş sayımızı yeterince arttırdığımız sürece bu mümkün olur. Bu akıl yürütmeyi devam ettirerek çubuğumuzu sözüm ona 3 boyutlu elektrona kadar indirebiliriz. 3 boyutlu elektron çubuğu ışık hızının biraz altı hızda titreştirerek (saniyedeki vuruş korkunç büyük olacak) ışıktan hızlı bilgi iletmek mümkün olmuş olacaktır!

Işıktan hızlı bilgi iletilemeyeceğine göre “3 boyutlu tek şey” mümkün değildir. Yani sedece elektron değil herhangi bir temel parçacık “3 boyutlu tek şey” olamaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s