Kıyametin Matematiği

Zeus yeni bir dünya yaratır. Bu dünya sınırsız kaynaklara ve doğal güzelliklere sahiptir. Deprem, sel, salgın gibi felaketler de yoktur. Daha güzeli buradaki insanlar sürekli barış içinde yaşamaktadır. Kötü hiçbir duyguyu vermemiştir Zeus onlara. Ancak Zeus insanlardan tek bir şey ister. Bu dünya sadece belli bir süreliğine yaratılmış olup yok edilecektir. İnsanlardan istediği şey ise bu kıyametin tarihini tahmin etmeleridir. Her insan öldükten sonra sorguya çekilecek ve tahmini sorulacaktır. Tahmin kıyametin tarihinden kaç yıl sapmışsa o kadar yıl cezalandırılacaktır insanlar.

Siz Zeus tarafından gönderilmiş bir matematikçi peygambersiniz. Amacınız insanlığın toplam cezasının en az olmasıdır. İnsanlar sözünüzü dinleyecek. Nasıl bir strateji izlenmelidir?

Çözüm: Uzun çözümünü belki sonra yazarım. Şimdilik temel mantığı kısaca anlatayım. Nüfusun belli bir oranda sürekli arttığı durumda nüfusun çoğu kıyametten önceki zaman dilimine birikir. Buradan yola çıkarak herkesin sabit bir sayıda ve mümkün oldugunca çok çocuk yapmasını söylersiniz. Meydana gelecek nüfus grafiği yardımıyla da olasılık hesabı yaparak optimum yılın her insan için hangi oranda söylenmesi gerektiğini bulursunuz. Örnegin x*2 grafigi çizen bir grafigin dörtte birlik son dilimi gelmiş gecmiş nüfusun yarısını icerir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s